קציצת ציפורניים לקראת הטבילה

שאלה:

שלום רב,

שאלתי דיי דחופה מכיוון שמחר הוא יום המקווה שלי.
אני יודעת שיש לגזור את ציפורני אצבעות הידיים לפני הטבילה. אבל הבנתי שיש הקלות מעטות בנושא. אני נשואה מזה חצי שנה סה"כ ואני רגילה להאריך את ציפורניי לאורך של מ"מ או מ"מ וחצי (מעט יחסית) לשם נוי. האם אוכל להמשיך בכך או שמה עלי לגזור את ציפורניי ואין הקלות בנושא.
מאוד הייתי רוצה להשאיר אותם באורך הזה, יש לציין שזה גם מאוד מוצא חן בעני בעלי.

תשובה:

שלום רב,

כפי שודאי קראת כששלחת את השאלה המענה באתר אינו מתאים לשאלות דחופות, ויש להפנות שאלות דחופות לקו הפתוח. אני מקווה שתשובתינו תועיל לך בכל זאת.

אין ספק שהדין לכתחילה הוא שיש לקצוץ את הציפורניים לקראת הטבילה, ואין דעת חכמים נוחה מהארכת הציפורניים וטבילה עם ציפורניים שאינן גזוזות. במקרה שגידול הציפורניים חשוב לאישה כל כך שבכל זאת אינה מסכימה לגזוז אותן, ניתן בדיעבד לטבול בלי לגזוז את הציפורניים לאחר שהציפורניים נוקו בהקפדה יתרה. אינני יודעת אם את אשכנזיה או ספרדיה,אך החיוב לגזוז ציפורניים חמור במיוחד בפסיקה האשכנזית, שיש בה פחות מקום להקל.

בדיעבד גזירת הציפורניים רק בחלק שאינו "כנגד הבשר" (כלומר כך שמכיוון כף היד לא נראית ציפורן שעוברת באורכה את האצבע) נחשבת לקיצוץ. מכיוון שאורך הציפורן שאת מעוניינת בו קצר יחסית הרי שלכל הפחות ראוי שתשתדלי שהציפורן לא תהיה ארוכה יותר מגובה האצבע.

נשמח לעמוד לרשותך בעתיד.

תרצה קלמן, יועצת הלכה.שאלה זו נענתה דרך מערכת "שאלי את היועצת". בכדי לשמור על פרטיות הפונות, שונו או הוסרו לפני הפרסום פרטים אישיים ומזהים.

האתר אינו יכול להחליף את הקשר האישי עם רב, יועצת הלכה, או רופא: יש יתרונות רבים לקשר אישי עם סמכות הלכתית, שתקשורת מקוונת אינה יכולה לספק. כמובן שאיננו מתיימרים להוות תחליף להתייעצות אישית עם רופא או כל גורם רפואי אחר.

התשובות המפורסמות באתר ניתנו על סמך הפרטים שצויינו בשאלה. אין להקיש ממקרה אחד לשני, כיוון שאפילו שינוי קל בפרטי השאלה יכול ליצור שוני בפסק ההלכה או בטיפול הרפואי.

אתר הלכה ובריאות האישה הוא שירות לציבור המתבסס על תרומות של אנשים כמוך. אם ברצונך להיות שותפה לפרוייקט תוכלי לתרום כאן.